• (031)  3781 4635
 • فروش دستگاه حضور و غیاب
 • info[at]arman-ap.com
 • به وبسایت شرکت آرمان اندیش خوش آمدید

  فروشگاه اینترنتی آرمان اندیش - دستگاه حضور و غیاب | مشکلات رایج در تشخیص اثرانگشت

  مشکلات رایج در تشخیص اثرانگشت

  مشکلات رایج در تشخیص اثرانگشت

  یکی از مشکلات رایج دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی در فصل سرما، یخ زدگی انگشتان دست است که باعث عدم تشخیص و یا تأخیر در شناسایی اثر انگشت و ثبت تردد می‌شود .

  در این مقاله سعی داریم تا شما را با مشکلات رایج در تشخیص اثرانگشت آنا نماییم .پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

   

  1. سرمای هوا و یخ زدگی اثر انگشت

  اکثر سنسور‌های اثر انگشت در خیلی از مواقع قادر به شناسایی اثر انگشت یخ زده نیستند و یا به سختی آن را شناسایی می‌کنند. این مشکل به خصوص در هنگام ثبت ورود که پرسنل از محیط بیرونی وارد محل کار می‌شوند مشاهده می گردد.

  با گرم نگهداشتن انگشت خود قبل از ثبت تردد می توانید این مشکل را حل نمایید.

  نصب دستگاه حضور و غیاب در فضای باز و یا محیط های با دمای پائین نیز، موجب یخ زدگی سطح سنسور و عدم شناسایی و یا شناسایی با تأخیر خواهد شد. در این مورد توصیه می‌شود، دستگاه حضور و غیاب را در یک محیط سربسته نصب کنید و دمای محیط را با وسایل گرمایشی تعدیل کنید.

   

  1. خشک بودن انگشت

  پوست انگشت برخی از افراد خشک است و هوای سرد نیز در خشکی پوست مؤثر است. بعضی از سنسور‌های اثر انگشت به سختی این نوع انگشت‌ها را شناسایی می‌کنند و معمولاً‌ در شناسایی آن‌ها کمی مشکل دارند.

  برای حل این مشکل قبل از ثبت تردد، انگشت خود را به مقدار بسیار کم مرطوب کنید.

   

  1. خیس، چرب و یا کثیف بودن انگشت

  در بعضی از مشاغل، انگشت دست کارکنان با مواد روغنی، ابزارآلات و مایعات در تماس است. این موضوع بر روی انگشتان دست اثر می‌گذارد و باعث چرب یا کثیف شدن انگشت می‌گردد. به خاطر داشته باشید که انگشت شما به هر دلیلی چرب، کثیف یا خیس باشد، دستگاه حضور و غیاب در شناسایی آن مشکل برخواهد خورد و باعث چرب و کثیف شدن سطح سنسور و عدم شناسایی انگشت دیگران می‌شود. بنابراین اگر انگشت چرب، خیس، روغنی و کثیف دارید، قبل از ثبت ورود یا خروج حتما آن را خشک و تمیز نمائید.

   

  1. التهاب پوستی

  التهاب پوستی ، یک نوع بیماری پوستی است که در اثر تماس مکرر دست با آب، مواد شوینده، حلال‌ها، مواد شیمیایی، صابون، عطر و یا به صورت آلرژی و تحریک تماسی با برخی از مواد به وجود می‌آید.

  درماتیت با اثر گذاری در اثر انگشت افراد و ایجاد تغییرات در اثر خطوط و برجستگی انگشت، مشکلی اساسی در شناسایی توسط دستگاه حضور و غیاب ایجاد می‌کند.

  افرادی که مبتلا به درماتیت هستند، باید از تماس دست با عوامل محرک همچون مواد شیمیایی و روغنی، مواد آشپزی و ... خودداری کنند.

  در نهایت اگر مشکل التهاب پوستی فردی ‌قابل درمان نباشد، باید از رو‌ش‌های دیگر ثبت تردد (کارت، تشخیص چهره و ...) استفاده نمایید.

  1. جراحت و زخم روی انگشت

  گاهی اوقات ممکن است در اثر یک اتفاق، جراحت، سوختگی و هر نوع آسیب دیگر بر روی انگشت شخص ایجاد شود. در این صورت، اثر انگشت توسط دستگاه حضورغیاب شناسایی نخواهد شد.

  اگر با این مشکل مواجه شدید، می‌توانید انگشت دیگری را بر روی دستگاه تعریف نموده و از آن جهت ثبت تردد استفاده نمائید.

   

  1. فقدان اثر انگشت

  درصد بسیار کمی از افراد به دلیل یک جهش ژنی، اثر انگشت (خطوط منحصر به فرد روی پوست سر انگشتان)  ندارند. ژن فقدان اثر انگشت از والدین به فرزند به ارث می‌رسد. محققین دریافته‌اند که یک جهش ژنی باعث می شود که برخی افراد در طول رشد در رحم مادر، مرحله تکمیل اثر انگشت را نگذرانند و در نتیجه پدیده نادری که آدرماتوگلیفیا یا فقدان اثرانگشت نامیده می‌شود، پدید آید.

  این افراد نیز نمی‌توانند از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده کنند و باید از روش‌های دیگر استفاده کنند.

   

  1. چرب و کثیف بودن سطح سنسور

  با ثبت تردد کارکنان و به مرور زمان، سطح سنسور اثر انگشت دستگاه حضور و غیاب کمی کثیف و چرب می‌شود. ممکن است برخی از افراد با دست‌های روغنی و یا چرب از دستگاه حضور غیاب استفاده کنند و این لک‌ها بر روی سطح سنسور باقی بماند. به مرور جرم موجود بر روی سطح سنسور بیشتر شده و دستگاه حضورغیاب در شناسایی اثر انگشت کارکنان، مشکل خواهد داشت. توصیه می‌شود سطح سنسور اثر انگشت را به صورت مرتب و در فواصل زمانی کوتاه، با یک پارچه نرم و تمیز پاکسازی نمائید.

   

  1. عدم قرارگیری صحیح انگشت بر روی سنسور

  تعداد زیادی از کارکنان هستند که انگشت خود را به صورت صحیح بر روی سنسور قرار نمی‌دهند و همیشه در ثبت تردد مشکل دارند. جهت شناسایی و ثبت تردد،‌ باید انگشت به صورت کامل بر روی سنسور قرار گیرد و کمی هم باید انگشت را بر روی سنسور (خیلی کم) فشار داد.

   

  1. معرفی نادرست اثر انگشت

  اگر در هنگام معرفی اولیه، انگشت مربوطه به صورت صحیح بر روی سنسور قرار نگیرد و یا کیفیت انگشت اسکن شده پائین باشد، فرد مورد نظر در ثبت تردد به مشکل بر می‌خورد. در چنین مواردی ، انگشت معرفی شده را حذف کرده و مجدداً با کیفیت بالا اسکن و معرفی نمائید.

   

  1. مشکل سنسور اثر انگشت

  اگر تمامی کارکنان با ثبت تردد با سنسور اثر انگشت مشکل دارند، به احتمال خیلی زیاد سنسور اثر انگشت مشکل دارد.

   

  دستگاه حضور و غیاب نیز مانند هر وسیله دیگر ، با استفاده و به مرور زمان دچار استهلاک و فرسودگی قطعات خواهد شد. حساسیت سنسور اثر انگشت نیز به مروز زمان کاهش یافته و از کارایی آن کاسته می‌شود. به همین دلیل دستگاه در شناسایی اثر انگشت مشکل خواهد داشت. ممکن است شناسایی اثر انگشت‌ها با تأخیر انجام شود و یا به اثر انگشتی را شناسایی نکند.