• (031)  3781 4635
 • فروش دستگاه حضور و غیاب
 • info[at]arman-ap.com
 • به وبسایت شرکت آرمان اندیش خوش آمدید

  فروشگاه اینترنتی آرمان اندیش - دستگاه حضور و غیاب | تفاوت کابل CAT6 و CAT5

  تفاوت کابل CAT6 و CAT5

  تعریف کابل شبکه Cat5
   این نوع کابل شبکه از 4 رشته زوج سیم مسی درست شده است که با توجه به نوع کاربرد می تواند مدل بدون شیلد (UTP) یا شیلددار (STP) باشد. کابل Cat5 که 4 رشته سیم دارد نسبت به مدل قدیمی تر خود پیچ و تاب بیشتری دارد از این رو این نوع کابل می تواند تا 100 مگابیتی سرعت را پشتیبانی نماید. کابل Cat5 دارای فرکانس 100 مگا هرتز می باشد و یک کابل شبکه 100 متری می باشد. این کابل برای استفاده در منزل و مودم های خانگی مناسب می باشد.

  تعریف کابل شبکه Cat6
   با پیشرفت و فروش تجهیزات شبکه جدیدتر نیاز به سرعت بیشتر در شبکه ها احساس شد، از این رو کابل شبکه Cat6 با ویژگی های جدیدتر به بازار آمد. پهنای باند در این مدل بیشتر شد و به میزان 10 برابر از مدل قبلی افزایش داشته است. پهنای باند کابل Cat6 از 1 گیگابیت به 10 گیگابیت رسید که این میزان رشد قابل توجهی بوده است. در کابل Cat6 از زوج های سیم ها استفاده شده و به صورت پیچ خورده می باشد. دلیل وجود پیچ و تاب در سیم ها این است که از بروز اختلالات الکترو مغناطیسی جلوگیری می کند. تفاوت قابل ذکر کابل 5 Cat و Cat6 در فرکانس آنها می باشد، کابل Cat6 از فرکانس 250 مگاهرتزی برخوردار است این در حالی است که فرکانس کابل cat5 ، صد مگاهرتز می باشد. یکی از موارد مهم در تفاوت cat5 و cat6 ضخامت کابل می باشد.

  بررسی تفاوت cat5 و cat6
  معمولاً برای استفاده در شبکه از کابل های شبکه Cat5 و Cat6 استفاده می شود، جنس این نوع کابل ها از مس می باشد. قابل ذکر است هرچه میزان خلوص مس بیشتر باشد، از کیفیت بهتری برخوردار است و افت ولتاژ کمتری را شاهد هستیم.هر دو نوع کابل ها از چهار رشته زوج سیم که معادل هشت رشته سیم می باشد تشکیل شده است. رنگ های سیم ها: آبی – سفید آبی، نارنجی – سفید نارنجی، سبز – سفید سبز، قهوه ای – سفید قهوه ای می باشد. دو رشته از سیم ها مسئول ارسال اطلاعات، دو رشته نیز برای دریافت اطلاعات می باشد، دیگر سیم ها فقط به منظور نویز گیری استفاده می شود. پهنای باند در کابل های Cat6 250 مگاهرتز می باشد . برای استفاده در اترنت گیگابایتی نوعی دیگر از کابل ها به نام Cat6E ساخته شده است . در کابل های Cat6 قطر کابل نسبت به کابل های Cat5 بیشتر می باشد. همچنین افت ولتاژ در این نوع کابل ها در مقایسه با کابل Cat5 کمتر می باشد.