• (031)  3781 4635
 • فروش دستگاه حضور و غیاب
 • info[at]arman-ap.com
 • به وبسایت شرکت آرمان اندیش خوش آمدید

  فروشگاه اینترنتی آرمان اندیش - دستگاه حضور و غیاب | ارتباط با دستگاه حضور و غیاب

  ارتباط با دستگاه حضور و غیاب

  ارتباط با دستگاه حضور و غیاب

  برای برقراری ارتباط بین دستگاه حضور و غیاب و کامپیوتر ،‌ روشهای گوناگونی وجود دارد. درگاه یا پورتهای ارتباطی مهم در  دستگاه حضور و غیاب عبارتند از : RS232 ، RS485  ، USB ، شبکه و ...

  در این مقاله قصد داریم به 2 روش پرکاربرد ارتباطی در دستگاههای حضو رو غیاب بپردازیم.

  • USB

  یک روش آسان ، استاندارد و راحت برای انتقال اطلاعات در دستگاههای الکترونیکی است. این تکنولو‍ژی به سرعت فراگیر شده و تقریباً‌ در تمامی دستگاههای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل موفقیت و فراگیر شدن USB ، سرعت ، قدرت و سادگی در استفاده از آن می باشد. معروفترین و پرکاربردترین درگاه(پورت) USB ، نوع A (USB – type A  )  است و همه کامپیوترها ، فلش مموری ها، اکثر وسایل دیجیتال و دستگاههای حضور و غیاب از آن استفاده می کنند.

   

     تخلیه (خواندن ترددهای ورود و خروج ) دستگاه های حضور و غیاب از طریق پورت USB به سادگی و با اتصال حافظه Flash به دستگاه حضور و غیاب انجام می گیرد و محدودیت خاصی در این مورد وجود ندارد. روش دیگر فراخوانی ترددها و اطلاعات موجود در برخی از دستگاههای حضور و غیاب ، استفاده از کابل USB و با اتصال مستقیم دستگاه به کامپیوتر می باشد . البته در این مورد محدودیت طول کابل USB وجود دارد.

   

  • شبکه

  مهمترین و پرکابردترین درگاه ارتباطی دستگاه حضور و غیاب ، پورت شبکه می باشد. امروزه تقریباً تمامی کامپیوترها و دستگاههای حضور و غیاب مجهز به پورت شبکه هستند. تنظیمات شبکه پیچیده تر از دو درگاه RS232 و USB بوده و کاربرد آن نیز متنوع تر است.

   

     برای برقرای ارتباط شبکه ، وجود پورت شبکه بر روی دستگاه حضور و غیاب و کامپیوتر الزامی است. این ارتباط ممکن است به سادگی و با اتصال مستقیم پورت شبکه کامپیوتر به دستگاه حضور و غیاب توسط یک کابل شبکه (در شبکه سیمی) انجام گیرد و یا با اتصال دو طرف به بستر شبکه موجود (اتصال به نود یا سوئیچ شبکه ) ارتباط برقرار گردد.

   

      برای اینکه یک دستگاه حضور و غیاب ،در شبکه یک سازمان و اداره شناسایی شود،‌ نیاز به انجام تنظیمات دارد. تنظیم IP Address‌، Subnet Mask و در مواردیکه شبکه سازمان مورد نظر گسترده تر باشد ، تنظیم Gateway و DNS مورد نیاز می باشد. این تنظیمات باید با هماهنگی واحد IT و شبکه سازمان مربوطه انجام گیرد، تا مشکلی ایجاد نشده و ارتباط به درستی انجام پذیرد.

   

     دریافت یا فراخوانی اطلاعات از دستگاه حضور و غیاب به دو صورت آفلاین و آنلاین صورت می پذیرد